Zoekplaatje 1341 

Inzender: flip bool 

Gegevens: Foto uit een album met zoutdrukken, waarschijnlijk gemaakt door een militair. Andere foto's uit het album zijn inmiddels geïdentificeerd als Breda, Delft, Leeuwarden en Venlo.

Datering: circa 1858    Formaat: niet opgegeven    Extra beelden: vergroting

Geplaatst: 17 december 2011


 Reacties op Zoekplaatje 1341 
De nieuwste inzending staat bovenaan!

opgelost!

Nieuwstad gezien vanuit de Turfstraat, Zutphen

Redactie (): Michel Groothedde, stadsarcheoloog van Zutphen, stuurde over dit zoekplaatje een bericht aan Flip Bool. Hij geeft mij toestemming dat hier te plaatsen.

"Ik wil graag reageren op de foto van Zutphen-De Nieuwstad (1341). Ik kende de opname niet maar ik herkende de situatie meteen. De standplaats is het eind van de Turfstraat, richting Nieuwstad. De fotograaf stond op de verdieping van het pand Turfstraat 32, hoek Oude Wand (pand bestaat nog).
De fotograaf moet werkelijk in de meest rechter hoek van het rechter kozijn op de eerste verdieping van Turfstraat 32 zijn camera opgesteld hebben, omdat het anders onmogelijk is om ook het grootste deel van het kleine pandje Nieuwstad 6 te kunnen vastleggen (dendro 1614 +/- 6 jaar, rechts van het grote pand met de maniëristische topgevel op nummer 8. Uit de zichtlijnen blijkt ook dat we helemaal op de achtergrond de nog ongepleisterde linker vensteras zien van Nieuwstad 35 (i.p.v. 33), met de aanzet van het dak. De manieristische gevel rechts is Nieuwstad nr. 8 en heeft de kenmerken van de Gelders-Overijsselse stijl. Dat huis bestaat nog, dateert van 1636 (dendro). De gevel past daar heel goed bij. Het is de enige foto waarop die gevel staat afgebeeld. Ook ander beeldmateriaal was van deze gevel niet bekend. Kort na 1860 is de gevel verbouwd tot min of meer het huidige gevelbeeld. De trapgevel links is door stadsarchitect Van Etteger omstreeks 1880 gesloopt en daar bestaat een fraaie opmetingstekening van. Het (vage) meisje bij de brugleuning kijkt naar de watermolens in de Berkel. De huizen op de voorgrond staan aan het einde van de Turfstraat, waar ooit de Engepoort tussen stond. Het huis rechts op de voorgrond is nog het middeleeuwse pand dat mogelijk deel uitmaakte van het middeleeuwse gruithuis. Ook dat pand is kort na de opname gesloopt en vervangen voor een neoclassisistisch pand. tegenwoordig is de 'voorgrond' een gapend gat tussen twee historische stadsdelen met de in 1889 overwelfde Berkel eronder. Er bestaan plannen om de samenhang in de bebouwing te herstellen. De foto zal daarbij zeer inspirerend werken.

Michel Groothedde"

Donderdag 2-2-2012 18:28:45


Kaart uit 1832 ingestuurd door Michel Groothedde - red.



Ingrid Evers (): Whow, well done, heren!
Vrijdag 23-12-2011 15:03:15



Redactie (): We zijn er inderdaad uit! Turfstraat-Nieuwstad in Zutphen. Op de door Martin aangewezen foto op Gelderland in Beeld is niet alleen het profiel van het hoekpand identiek, maar ook het pandje ernaast, met een breed raam in het midden en twee smalle ramen aan weerszijden ervan. Proficiat Martin en Dik!
Website: http://watwaswaar.nl/#g8-Wq-A-1-1v-1-4D6S-2BjQ---4 [...]
Zondag 18-12-2011 13:49:54


Collage zoekplaatje en prentbriefkaart Nieuwstad Zutphen (coll. Gelderland Bibliotheek)



Theo.B. (Den Haag): "Naar mijn gevoel" geeft nog wat ruimte voor twijfel. Ook het lagere huis er achter met het dubbele deurtje(?) in de dakgoot correspondeert met GIB. Proficiat met deze oplossing.
Zondag 18-12-2011 13:49:07



Martin Snuverink (Voorburg): Mooi, Dik. Toch is me iets niet duidelijk. Op het zp en jouw referentiefoto zien we dezelfde dakkapel van het huis dat je bedoelde op verschillende plaatsen op het dak.
Maar ik heb toch nog een ander bewijs ontdekt. Kijk op GiB, Zutphen, Nieuwstad, 2e serie, 3e rij, 1e kolom, laatst zichtbare huis rechts voor de bocht of knik en vergelijk het dak met dakkapel met dat van het zp, dan zijn die identiek, qua constructie en oriëntatie.
Naar mijn gevoel zijn we er nu uit.
Het door Dik aangewezen kaartbeeld correspondeert prima.
De link van Ingrid werkt bij mij niet.
Zondag 18-12-2011 13:31:46



Ingrid Evers (Maastricht): Is dit beeld een optie?
Website: http://beeldbank.cultureelerfgoed.nl/alle-afbeeldi [...]
Zondag 18-12-2011 12:55:33



d.kralt (meppel): Ik denk dat dit inderdaad Zutphen is, zoals Martin al aangeeft de doorkijk van de Turfstraat naar de Nieuwstad. Het pand waar we tegenaan kijken aan het einde van de straat staat nog steeds aan de Nieuwstad. Zie gelderlandinbeeld > zoeken > op Zutphen>Nieuwstad>3e pagina>foto rechtsboven het linkerpand (=derde foto)
Wie van oude kaarten van Zutphen houdt klik op onderstaande link.
Website: http://www.regionaalarchiefzutphen.nl/fotos/weerga [...]
Zondag 18-12-2011 12:38:17



dick zweers (bergeijk): Martin, bij het zien van deze foto dacht ik ook meteen aan Zutphen. Jammer dat we de hoge topgevel rechts in beeld niet wat meer frontaal kunnen zien. Als ik me niet vergis is dit een zgn. Gelders-0verijsselse gevel. Deventer, Zutphen en Doesburg zijn de brandpunten van dit type dat in die regio een enkele maal op het platteland voorkomt. Van deze steden vallen Deventer en Doesburg af omdat daar geen water in de binnenstad is. Het karakter van de huizen komt bij mij ook zeer 'Zutphens' over (ik heb daar veel voetstappen liggen). Het pand geheel achteraan in beeld zal vermoedelijk nog lang bestaan hebben nadat de Overwelving (van de Berkel) tot stand kwam (afbrsak watermolens etc.). Misschien is dat op andere foto's nog te herkennen.

Een heel bijzonder reeks plaatjes !!
Zondag 18-12-2011 08:56:02



Martin Snuverink (Voorburg): Een werkelijk schitterende foto! Niks België, niks Zuid-Limburg.
Een beetje wilde gok: de vorm van de hijsbalken en de gevels in combinatie met brug/gracht deden me onmiddellijk aan Zutphen denken.
Dit zou dan kunnen zijn de overgang van de Turfstraat in de Nieuwstad. We kijken dan de Nieuwstad in, naar het noorden. De fotograaf staat dan op de hoek van de Turfstraat en de Oude Wand. De brug gaat over de Berkel. Dit gebied is na raadsbesluit van 1886 op de schop gegaan. Ter plaatse is een stuk Berkel overkluisd en heet nu Overwelving. Zie de link.
De foto is zó oud en van de bebouwing is zó veel verdwenen, dat het vinden van bewijs- of weerlegmateriaal nog niet gelukt is. Afbeeldingen van de Nieuwstad vóór de overwelving heb ik niet gevonden.
Website: http://verdwenenstad.stnmm.nl/content/location/ove [...]
Zondag 18-12-2011 08:37:03



Ingrid Evers (Maastricht): Jawel, de bovenste bedoelde ik. Knap gevonden, Wim. En nu blijkt weer eens hoe bedrieglijk het geheugen kan zijn, want het is duidelijk een andere locatie. :-)
Zondag 18-12-2011 01:18:01



Redactie (): Ingrid, bedoel je deze foto (de eerste van de twee)?
Website: http://www.inoudeansichten.nl/zoekplaatjes/showthr [...]
Zaterdag 17-12-2011 18:27:09



Ingrid Evers (Maastricht): Is dit straatbeeld niet al eens eerder hier of bij Arnold of Berry langs gekomen? Ik geloof dat het toen ergens in Vlaanderen was.
Zaterdag 17-12-2011 14:33:08



will.steeghs (Heel): Zeer mooie foto, de plaats Venlo valt zeker af, links een gracht. In Venlo liepen wel een aantal beken door de binnenstad maar deze waren veel smaller en er waren geen bruggen voor nodig zoals op de foto getoond.
Zaterdag 17-12-2011 12:52:22



  Om een reactie te plaatsen kunt u onderstaand formulier gebruiken. Velden met een * zijn verplicht.   

naam *  e-mailadres *     
Wat is woord één in deze zin? vul dit hier in *
opmerkingen *


internetadres met toelichtende illustratie/tekst (incl. http://):